Carice van Houten wordt steeds selectiever in het kiezen van rollen: ‘Idee moet wel heel goed zijn’
Na een lange pauze in de Nederlandse filmwereld maakt Carice van Houten haar comeback in het drama A Family van regisseur Mees Peijnenburg. Toch stond de actrice niet te springen om zomaar weer een project aan te nemen.
“Ik ben steeds selectiever in het kiezen van mijn rollen. Dat heeft ook te maken met het moederschap. Het moet wel écht heel goed zijn wil ik voor langere tijd weg zijn van huis”, vertelt Carice van Houten. Sinds de geboorte van haar zoon in 2016 weegt ze projecten anders af.
Klimaatcrisis
De samenwerking met Mees Peijnenburg ontstond vanuit een gedeelde betrokkenheid bij klimaatactivisme. Hun gesprekken gingen al snel verder dan koetjes en kalfjes. “De klimaatcrisis houdt ons allebei erg bezig”, legt Carice uit. “Ik ben niet van smalltalk, met Mees ging ik gelijk de diepte in. We vonden elkaar ook in zijn ongelooflijke talent voor het fijngevoelig in beeld brengen van menselijk drama. Toen hij mij vroeg voor deze rol, was het een no brainer.”
In A Family speelt Van Houten samen met de Vlaamse acteur Pieter Embrechts een stel dat midden in een scheiding zit. Het verhaal wordt vooral verteld door de ogen van hun kinderen. Dat thema raakt haar persoonlijk. “Ik ben, net als Mees, kind van gescheiden ouders”, vertelt ze. “Dan kom je goed aan je trekken, dat blijft een onderwerp dat je hele leven een rol speelt in je doen en laten.”
Leunen, niet dragen
Carice begrijpt de emoties van de ouders in de film, maar plaatst er ook kanttekeningen bij. “Maar het is wel beschadigend om tegen kinderen kwaad te spreken over de andere ouder, want daarmee veroordeel je ook indirect een deel van de identiteit van het kind”, zegt ze. “Als ouder is het belangrijk dat je zelf je verantwoordelijkheid neemt voor je eigen verdriet want je wilt een kind daar immers voor behoeden. Kinderen mogen leunen, niet dragen.”
Inmiddels voelt ze weer waarom film voor haar zo belangrijk blijft. “Ik voel weer de macht die je kan hebben als verhalenverteller. Hoe je mensen tot denken kan aanzetten. Ik voel enorm de behoefte om nieuwe dingen te gaan ontwikkelen.”
Ook de zoon van Carice is een kind van gescheiden ouders. Carice van Houten en acteur Guy Pearce blijken al jaren niet meer samen te zijn:
Meer Vriendin? Volg ons op Facebook en Instagram. Je kunt je ook aanmelden voor onze wekelijkse Vriendin nieuwsbrief.
Bron: De Telegraaf
Beeld: ANP
LEES OOK

Uit andere media